Dietetyk
Terapia dietetyczna z wykorzystaniem konopi
Terapia dietetyczna to proces mający na celu polepszenie stanu zdrowia pacjenta, redukcję masy ciała, utrzymanie lub jej wzrost w zależności od założenia terapii. Prawidłowo zbilansowana dieta oraz poprawa stylu życia jest najbezpieczniejszą zmianą jaką można wprowadzić, aby być zdrowszym.
​
Rola konopi siewnych w terapii dietetycznej rośnie. Od kilku lat obserwuje się wzrost zainteresowania produktami na bazie konopi.
Konopie przez tysiące lat miały znaczącą pozycję w żywieniu i medycynie ludowej. W czasach nowożytnych przejściowo straciły na popularności za sprawą polityki antynarkotykowej, jednak od kilku lat wzrasta zainteresowanie żywieniowymi, użytkowymi i leczniczymi właściwościami tych roślin.
​
Pierwsze medyczne zastosowanie konopi opisano 2700 p.n.e. Chińczycy wykorzystywali konopie leczniczo w terapii bolesnych chorób wewnętrznych, leczeniu bólu zębów, zwalczaniu krost i ran jamy ustnej. W XIX w. nalewki z konopi stosowano w Anglii i Ame- ryce jako środki przeciwbólowe i przeciw mdłościom. W 1942 r. konopie usunięto z Farmakopei amerykańskiej. Dalsze ograniczenia zastosowań medycznych wynikały z rozwoju leków syntetycznych. Definitywne wykluczenie konopi nastąpiło za sprawą jednolitej konwencji o środkach odurzających z 1961 r., w której zostały sklasyfikowane jako substancja psychoaktywna niemająca zastosowania medycznego. Sytuacja uległa zmianie w lipcu 2018 r., kiedy Komitet Ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. Uzależnienia od Narkotyków wydał zalecenie o wyłączeniu CBD z konwencji o kontroli narkotyków (mimo że jeszcze w 1954 r. WHO prezentowała stanowisko, że konopie nie posiadają właściwości terapeutycznych).
​
Ślady konopi na terenach dzisiejszych państw europejskich (np. Rumunia, Niemcy, Szwajcaria) datowane są na epokę neolitu. Przez setki lat wytwarzano z nich produkty przemysłowe (odzież, włókno, leki, kosmetyki, środki czystości, lakiery i smary). Hodowlę polskich odmianami konopi włóknistych rozpoczęto w 1946 r.
PrzykÅ‚adem stosowania nasion i oleju w regionalnej kuchni polskiej sÄ…: tradycyjna zupa bożonarodzeniowa zwana siemieniuchÄ… bÄ…dź siemieniatkÄ… (region łódzki) i przysmak lubelski – Å‚ochdziaki (pierogi gotowane ze zwarem – szarobiaÅ‚ym serem z siemienia konopnego). W przeszÅ‚oÅ›ci nasiona konopi byÅ‚y czÄ™stym skÅ‚adnikiem pÄ…czków (region dolnoÅ›lÄ…ski), a olej – okrasÄ… do kaszy i ziemniaków.
Obecnie w celach żywieniowych najczęściej wykorzystuje siÄ™ nasiona Å›wieże lub poddane obróbce (termicznej, mechanicznej – olej i mÄ…ka). LiÅ›cie i kwiaty stosowane sÄ… głównie w celach aromatyzujÄ…cych przy produkcji piw konopnych oraz jako skÅ‚adnik herbatek zioÅ‚owych. Czytaj wiÄ™cej >>>
Umów telefonicznie